Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU:s tobakssubventioner

Skriftlig fråga 2006/07:1351 av Linna, Elina (v)

den 13 juni Fråga 2006/07:1351 EU:s tobakssubventioner av Elina Linna v till jordbruksminister Eskil Erlandsson c EU stöder som bekant tobaksodlingen genom sitt jordbruksstöd. Totalt får tobaksodlarna ca 9 miljarder kronor om året i subventioner. Det innebär att 300 miljoner av Sveriges medlemsavgift till EU går

Inlämnad: 2007-06-13 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Äldre med psykossjukdom

Interpellation 2006/07:610 av Linna, Elina (v)

den 29 maj Interpellation 2006/07:610 Äldre med psykossjukdom av Elina Linna v till socialminister Göran Hägglund kd I dagens debatt om psykiatrin har fokus fästs på våld, psykiskt sjuka lagöverträdare och unga människor med psykisk ohälsa. Det är viktiga målgrupper vars behov under lång tid varit eftersatta. Men

Inlämnad: 2007-05-29 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Äldre med psykossjukdom

Garantier för implantat

Skriftlig fråga 2006/07:1245 av Linna, Elina (v)

den 25 maj Fråga 2006/07:1245 Garantier för implantat av Elina Linna v till socialminister Göran Hägglund kd Problemen med tandimplantat har uppmärksammats mycket på senare tid. Nu senast är det P 1:s Kaliber som levererat en kritisk granskning av implantatmarknaden. Det finns uppenbarligen stora pengar att göra

Inlämnad: 2007-05-25 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se