Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

HBT-personers ohälsa

Skriftlig fråga 2005/06:2087 av Linna, Elina (v)

den 31 augusti Fråga 2005/06:2087 av Elina Linna v till statsrådet Morgan Johansson s HBT-personers ohälsa Statens folkhälsoinstitut har nyligen presenterat en rapport i serien Hälsa på lika villkor om HBT-personers fysiska och psykiska hälsa. Resultaten visar trots att övervägande delen av HBT-personer hade

Inlämnad: 2006-08-31 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Forskningspengar till embryonal stamcellsforskning

Skriftlig fråga 2005/06:2065 av Linna, Elina (v)

den 25 augusti Fråga 2005/06:2065 av Elina Linna v till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Forskningspengar till embryonal stamcellsforskning EU har avsatt en stor del av sin budget till forskning. Inför beslutet rådde en intensiv diskussion om stamcellsforskning och om regler kring bidrag till denna.

Inlämnad: 2006-08-25 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Abort som en mänsklig rättighet

Skriftlig fråga 2005/06:1719 av Linna, Elina (v)

den 31 maj Fråga 2005/06:1719 av Elina Linna v till utrikesminister Jan Eliasson s Abort som en mänsklig rättighet Under de senaste åren har vi kunnat bevittna hur nykonservativa värderingar i allt högre grad präglat debatten om abort. Att abortmotståndet är starkt i länder som USA och Polen är ingen nyhet. Men

Inlämnad: 2006-05-31 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se