Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning

Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:207 Olovlig tobaksförsäljning Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tobaksförsäljning bör vara licenspliktig. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:SoU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 64 kB) Motion 2009/10:So17 av Elina Linna m.fl. (v) (pdf, 200 kB)

med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn

Motion 2009/10:So15 av Elina Linna m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:So15 av Elina Linna m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:210 Patientsäkerhet och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om meddelarskydd för personalen inom all offentligt finansierad


Utskottsberedning: 2009/10:SoU22
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2009/10:So15 av Elina Linna m.fl. (v) (doc, 79 kB) Motion 2009/10:So15 av Elina Linna m.fl. (v) (pdf, 215 kB)

med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen – för kunskap, valfrihet och trygghet

Motion 2009/10:Ub13 av Rossana Dinamarca m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub13 av Rossana Dinamarca m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:165 Den nya skollagen för kunskap, valfrihet och trygghet 1 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 3 Inledning 4 4 Alla skolor ska vara bra skolor 5 5 Tydligare uppdrag för skolan att vara en mötesplats 6


Utskottsberedning: 2009/10:UbU21
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): 38 avslag

Motion 2009/10:Ub13 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (doc, 148 kB) Motion 2009/10:Ub13 av Rossana Dinamarca m.fl. (v) (pdf, 340 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se