Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

avgifter i hälso- och sjukvården

Skriftlig fråga 2004/05:2151 av Linna, Elina (v)

den 1 september Fråga 2004/05:2151 av Elina Linna v till statsrådet Ylva Johansson om avgifter i hälso- och sjukvården Det är ett landstingskommunalt ansvar att fastställa och ta ut avgifter för hälso- och sjukvård. Högkostnadsskyddet och hälso- och sjukvårdslagen är däremot nationell. Det är viktigt att påminna sig

Inlämnad: 2005-09-01 Besvarare: Ylva Johansson (S)

rättssäkerhet för psykiskt funktionshindrade kvinnor

Skriftlig fråga 2004/05:1986 av Linna, Elina (v)

den 4 juli Fråga 2004/05:1986 av Elina Linna v till justitieminister Thomas Bodström om rättssäkerhet för psykiskt funktionshindrade kvinnor Socialstyrelsen visar i Våld mot kvinnor med psykiska funktionshinder att dessa kvinnor är mer utsatta för våld än vad andra kvinnor är. Situationen är särskilt svår eftersom

Inlämnad: 2005-07-04 Besvarare: Thomas Bodström (S)

manlig omskärelse

Skriftlig fråga 2004/05:1985 av Linna, Elina (v)

den 4 juli Fråga 2004/05:1985 av Elina Linna v till socialminister Berit Andnor om manlig omskärelse I mars 2001 lade regeringen fram en proposition prop. 2000/01:81 om manlig omskärelse i syfte att reglera ett då oreglerat område. Manlig omskärelse handlar egentligen inte om män utan om barn, pojkar som av religiösa

Inlämnad: 2005-07-04 Besvarare: Berit Andnor (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se