Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

människohandel för sexuella ändamål

Interpellation 2004/05:594 av Linna, Elina (v)

den 16 maj Interpellation 2004/05:594 av Elina Linna v till socialminister Berit Andnor om människohandel för sexuella ändamål Regeringen och samarbetspartierna har lovat 135 miljoner kronor till stödet till våldsutsatta kvinnor i 2006 års budget. Det är bra, även om det kunnat vara ännu mycket bättre. Kvinnojourerna

Inlämnad: 2005-05-16 Besvarare: Morgan Johansson (S)

taltjänst

Interpellation 2004/05:548 av Linna, Elina (v)

den 25 april Interpellation 2004/05:548 av Elina Linna v till socialminister Berit Andnor om taltjänst I december 2004 ställde jag en fråga till socialministern angående taltjänst. Tyvärr var svaret inte så uttömmande som jag önskade varför det finns skäl att lyfta frågan för en debatt. Behov av hjälpmedel är varierande

Inlämnad: 2005-04-25 Besvarare: Berit Andnor (S)

det sverigefinska biblioteket

Interpellation 2004/05:476 av Linna, Elina (v)

den 17 mars Interpellation 2004/05:476 av Elina Linna v till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om det sverigefinska biblioteket År 1894 grundade Stockholms Finska förening ett bibliotek. I mitten av 70-talet 1976 överläts biblioteket till Finlandshuset. Sedan 1997 drivs det av stiftelsen Finlandskulturinstitutet

Inlämnad: 2005-03-17 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se