Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ECT-behandling

Interpellation 2009/10:187 av Linna, Elina (v)

den 19 januari Interpellation 2009/10:187 ECT-behandling av Elina Linna v till socialminister Göran Hägglund kd Inom den psykiatriska hälso- och sjukvården har ECT-behandling elbehandling återigen blivit ett alltmer förekommande inslag. Frågan har uppmärksammats och debatterats flitigt i medier och tidningar. Framför

Inlämnad: 2010-01-19 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: ECT-behandling

ECT-behandling

Interpellation 2009/10:182 av Linna, Elina (v)

den 15 januari Interpellation 2009/10:182 ECT-behandling av Elina Linna v till socialminister Göran Hägglund kd Inom den psykiatriska hälso- och sjukvården har ECT-behandling elbehandling återigen blivit ett alltmer förekommande inslag. Frågan har uppmärksammats och debatterats flitigt i medier och tidningar. Framför

Inlämnad: 2010-01-15 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Sverigefinska synskadade

Interpellation 2009/10:155 av Linna, Elina (v)

den 3 december Interpellation 2009/10:155 Sverigefinska synskadade av Elina Linna v till statsrådet Maria Larsson kd 23 svenska kommuner är förvaltningsområden där det finska språket har en förstärkt ställning som nationellt minoritetsspråk. Samtliga kommuner ligger i Norrbottens län och i östra Svealand. Man har

Inlämnad: 2009-12-03 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sverigefinska synskadade

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se