Elin Lundgren (S)

Elin Lundgren (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 274
Titel Generalsekreterare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post elin.lundgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot justitieutskottet 10-18 och civilutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-18.
  • Föräldrar

    Undersköterskan Laila Lundgren, f. Löfstedt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapliga programmet, Staffanskolan, Söderhamn slutår 97. Lärarprogrammet ma/no 4-9, Högskolan i Gävle 98-02. Alkohol- och drogprevention, experimentell kemi för grundskollärare och biologi, Högskolan i Gävle 02. Högre ledarutbildning, Tollare folkhögskola 02-03. Geografididaktik, samhällskunskap A, samhällskunskap B, Högskolan i Gävle 03-05. Geografi B, Högskolan i Gävle 08-09.
  • Anställningar

    Attraktionsförare, Gröna Lund, Stockholm 01. Lärare, Vågbroskolan, Söderhamns kommun 03. Lärare, Sofiedalskolan, Gävle kommun 03-09. Ledarskribent, Hälsingetidningar 07-09. Generalsekreterare, Ungdomens Nykterhetsförbund 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Polismyndighetens nationella insynsråd 15-. Ledamot, Kriminalvårdens insynsråd 16-. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd Region Mitt 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-10 och 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen, Gävle 05-10. Vice ordförande, socialnämnden 07-10, ersättare 05-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Ungdomens Nykterhetsförbunds förbundsstyrelse 97-03. Sekreterare, Gävleborgs distrikt av Ungdomens Nykterhetsförbund 95-02. Ordförande, IOGT-NTO Gävle 05-07 och 17-19, vice ordförande 04-05. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 05-07. Ersättare, Gävle socialdemokratiska arbetarekommun 05-07, vice ordförande 08-11, ordförande 12-. Ordförande, Gävleborgs distrikt av SSU 04-05, kassör 02-04. Ordförande Winnet Gävleborg 15-16. Styrelseledamot, Ecpat 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:296 av Pettersson, Leif (S) 4 mars 2014 Botniska korridoren
Interpellationsdebatt 2012/13:3 av Lundgren, Elin (S) 2 oktober 2012 God tillgång till poliser i hela landet
Interpellationsdebatt 2011/12:421 av Lundgren, Elin (S) 15 juni 2012 Otydligheter i lag (1974:191) om bevakningsföretag
Interpellationsdebatt 2010/11:299 av Lundgren, Elin (S) 26 april 2011 Konsekvenser för Sveriges ekonomi vid fler sjukdagar

Dokument:

Plågade kycklingar

Skriftlig fråga 2020/21:3074 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2020/21:3074 Plågade kycklingar av Elin Lundgren S till Statsrådet Jennie Nilsson S Att kycklingar i matproduktionen far illa i Sverige är inget nytt. Vi känner till att de avkrävs en snabb tillväxttakt som orsakar fysiska problem, att de transporteras under lång tid och att många skadas under transporterna och

Inlämnad: 2021-06-02 Svarsdatum: 2021-06-09 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3074 av Elin Lundgren (S) (pdf, 88 kB)

Utförandet av hymenoplastik i Sverige

Skriftlig fråga 2020/21:1446 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2020/21:1446 Utförandet av hymenoplastik i Sverige av Elin Lundgren S till Socialminister Lena Hallengren S Vi har i medierna uppmärksammats på att svenska kliniker erbjuder och utför operationer som handlar om att en kvinna vid samlag på sin bröllopsnatt ska få en blödning. Det görs för att hon ska kunna bevisa

Inlämnad: 2021-01-25 Svarsdatum: 2021-02-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1446 av Elin Lundgren (S) (pdf, 89 kB)

Skydd av djur i människans tjänst

Skriftlig fråga 2020/21:946 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2020/21:946 Skydd av djur i människans tjänst av Elin Lundgren S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Många djur finns i dag i samhällets tjänst. Det gäller exempelvis polishästar och hundar inom polis, tull och försvar. Efter en lagändring relativt nyligen har djur i polisens tjänst fått ett

Inlämnad: 2020-12-10 Svarsdatum: 2020-12-28 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:946 av Elin Lundgren (S) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se