Edip Noyan (M)

Edip Noyan (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Auktoriserad redovisningskonsult
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-04-19 – 2012-08-15
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-08-16 – 2012-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-10-10 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-03-19 – 2012-04-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2012-03-21 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2011-10-10 – 2012-03-18
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2011-10-10 – 2012-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förlängningstid vid kärleksinvandring

Motion 2013/14:Sf307 av Edip Noyan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf307 av Edip Noyan M Förlängningstid vid kärleksinvandring M1753 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att förtydliga vilka särskilda skäl som kan åberopas i förlängningsärenden vid kärleksinvandring.


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf307 av Edip Noyan (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:Sf307 av Edip Noyan (M) (pdf, 121 kB)

Praktik för invandrare som tagit högskole- eller universitetsexamen

Motion 2013/14:A326 av Edip Noyan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:A326 av Edip Noyan M Praktik för invandrare som tagit högskole- eller universitetsexamen M1745 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheten att se över förutsättningarna för praktik för invandrare som tagit högskole-


Utskottsberedning: 2013/14:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A326 av Edip Noyan (M) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:A326 av Edip Noyan (M) (pdf, 111 kB)

Bilbesiktning för svenskar bosatta utomlands

Motion 2012/13:T271 av Edip Noyan (M)

Motion till riksdagen 2012/13:T271 av Edip Noyan M Bilbesiktning för svenskar bosatta utomlands M1397 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheten för svenskar bosatta utomlands att besiktiga sin bil i annat EU-land. Motivering


Utskottsberedning: 2012/13:TU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T271 av Edip Noyan (M) (doc, 57 kB) Motion 2012/13:T271 av Edip Noyan (M) (pdf, 118 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.