Daniel Riazat (V)

Daniel Riazat (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Dalarnas län, plats 273
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post daniel.riazat[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig , Falun 10-14, 14, 18 och 19 (vald men uppsagd plats). Ordförande, skolnämnden, Falun 11-13. Landstingsfullmäktig, Dalarna 10 (vald men uppsagd plats).
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Dalarna Mot Rasism 10-15 och ledamot 15-. Ledamot, Svenska stödkommittén för mänskliga rättigheter i Turkiet 15-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utbildningsutskottet 14-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, trafikutskottet 18 och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 10. Studier på samhällsvetarprogrammet, Högskolan Dalarna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2016/17:191 Tydligare befogenheter för polisen när beslut om avvisning eller utvisning verkställs Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå regeringens förslag till lag om ändring i utlänningslagen 2005:716 såvitt


Utskottsberedning: 2017/18:SfU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3748 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Elevers individuella inflytande

Interpellation 2016/17:541 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2016/17:541 Elevers individuella inflytande av Daniel Riazat V till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Skolans och elevernas relationer ter sig på många olika sätt. Precis som i andra samhällsgrupper, som studenter eller arbetstagare, ska därför elever ha ett antal rättigheter. Elevers rätt till inflytande

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:541 av Daniel Riazat (V) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Elevers individuella inflytande

Elevföreträdares synliggörande i skollagen

Interpellation 2016/17:540 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2016/17:540 Elevföreträdares synliggörande i skollagen av Daniel Riazat V till Statsrådet Anna Ekström S Under 2015 gick enligt Sveriges Elevkårer 55 procent av gymnasieeleverna på en skola med en elevkår. 27 procent av eleverna var medlemmar i en elevkår, och på de skolor där elevkårer finns är ungefär

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2016/17:540 av Daniel Riazat (V) (pdf, 70 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Elevföreträdares synliggörande i skollagen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se