Cinnika Beiming (S)

Cinnika Beiming (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-07-16 – 2006-10-02
    • Ledig 2006-01-01 – 2006-07-15
    • Ordinarie 2004-04-15 – 2005-12-31
    • Ledig 2004-01-19 – 2004-04-14
    • Ordinarie 2003-08-26 – 2004-01-18
    • Ledig 2003-02-18 – 2003-08-25
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-02-19 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Transpersoner och samhället

Motion 2005/06:So685 av Cinnika Beiming m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om transpersoner och samhället. Bakgrund Varje dag diskrimineras människor på grund av sin sexuella läggning. Det kan vi socialdemokrater aldrig acceptera. Alla människor har lika värde och ska bemötas med respekt. Vi


Utskottsberedning: 2005/06:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So685 av Cinnika Beiming m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:So685 av Cinnika Beiming m.fl. (s) (pdf, 144 kB)

Likställdhet kring insemination

Motion 2005/06:So630 av Elisebeht Markström m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om insemination för lesbiska. Bakgrund Varje dag diskrimineras människor på grund av sin sexuella läggning. Det kan vi socialdemokrater aldrig acceptera. Alla människor har lika värde och ska bemötas med respekt. Vi


Utskottsberedning: 2005/06:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So630 av Elisebeht Markström m.fl. (s) (doc, 43 kB) Motion 2005/06:So630 av Elisebeht Markström m.fl. (s) (pdf, 182 kB)

Föräldrapenning

Motion 2005/06:Sf418 av Mariam Osman Sherifay och Cinnika Beiming (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen skall överväga förändringar i SGI-beräkningar. Motivering Föräldraledigheten är en tid som är helt olik annan tid. Vårt välfärdssystem gör oss småbarnsföräldrar mycket privilegierade, då vi har möjlighet


Utskottsberedning: 2005/06:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sf418 av Mariam Osman Sherifay och Cinnika Beiming (s) (doc, 37 kB) Motion 2005/06:Sf418 av Mariam Osman Sherifay och Cinnika Beiming (s) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.