Cinnika Beiming (S)

Cinnika Beiming (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-07-16 – 2006-10-02
    • Ledig 2006-01-01 – 2006-07-15
    • Ordinarie 2004-04-15 – 2005-12-31
    • Ledig 2004-01-19 – 2004-04-14
    • Ordinarie 2003-08-26 – 2004-01-18
    • Ledig 2003-02-18 – 2003-08-25
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-02-19 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Islamofobi

Motion 2005/06:Sf349 av Mariam Osman Sherifay m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över hur arbetet mot islamofobi kan stärkas. Motivering Redan innan terrorattackerna i USA den 11 september 2001 och bombdåden i London sommaren 2005, har islamofobi förekommit, utan att det har diskuterats


Utskottsberedning: 2005/06:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sf349 av Mariam Osman Sherifay m.fl. (s) (doc, 38 kB) Motion 2005/06:Sf349 av Mariam Osman Sherifay m.fl. (s) (pdf, 128 kB)

Sommar-OS till Stockholm

Motion 2005/06:Kr393 av Britta Lejon m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över möjligheterna att arrangera sommar-OS i Stockholm. Motivering Sverige är en nation som vår storlek till trots lyckas väl inom många olika idrotter. Många har inspirerats och glatts åt våra framgångsrika


Utskottsberedning: 2005/06:KrU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Kr393 av Britta Lejon m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:Kr393 av Britta Lejon m.fl. (s) (pdf, 136 kB)

Södertörns högskola som nätverksuniversitet

Motion 2005/06:Ub563 av Carina Moberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Södertörns högskola som nätverksuniversitet som ett steg till att bli universitet. Motivering Södertörns högskola inrättades efter ett beslut i riksdagen 1995. Utbyggnaden av den högre utbildningen i södra Storstockholm


Utskottsberedning: 2005/06:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub563 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 39 kB) Motion 2005/06:Ub563 av Carina Moberg m.fl. (s) (pdf, 137 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.