Cinnika Beiming (S)

Cinnika Beiming (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-07-16 – 2006-10-02
    • Ledig 2006-01-01 – 2006-07-15
    • Ordinarie 2004-04-15 – 2005-12-31
    • Ledig 2004-01-19 – 2004-04-14
    • Ordinarie 2003-08-26 – 2004-01-18
    • Ledig 2003-02-18 – 2003-08-25
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-02-19 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:144 Undantag från turordningen

Motion 1999/2000:A28 av Johnny Ahlqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:A28 av Ahlqvist, Johnny s med anledning av prop. 1999/2000:144 Undantag från turordningen Regeringens proposition 1999/2000:144 Undantag från turordningen innehåller förslag om att en arbetsgivare vid uppsägning på grund av arbetsbrist får från turordningen undanta högst två arbetstagare


Utskottsberedning: -2000/01:AU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

human bedömning vid beslut om besöksvisum

Skriftlig fråga 1999/2000:964 av Beiming, Cinnika (s)

den 18 maj Fråga 1999/2000:964 av Cinnika Beiming s till statsrådet Maj-Inger Klingvall om human bedömning vid beslut om besöksvisum Många medborgare i Sverige kommer från länder dit de ofta inte kan återvända. Enda sättet att få träffa sina anhöriga är då att de får komma hit på besök. För vissa länder har Sverige

Inlämnad: 2000-05-18 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

besöksvisum

Skriftlig fråga 1999/2000:749 av Beiming, Cinnika (s)

den 23 mars Fråga 1999/2000:749 av Cinnika Beiming s till statsrådet Maj-Inger Klingvall om besöksvisum I Sverige bor och lever många människor som har sina rötter i en annan del av världen. Många av dem har släktingar, bekanta och vänner kvar i sitt gamla hemland. Det måste anses självklart att man ska kunna upprätthålla

Inlämnad: 2000-03-24 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se