Cinnika Beiming (S)

Cinnika Beiming (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-07-16 – 2006-10-02
    • Ledig 2006-01-01 – 2006-07-15
    • Ordinarie 2004-04-15 – 2005-12-31
    • Ledig 2004-01-19 – 2004-04-14
    • Ordinarie 2003-08-26 – 2004-01-18
    • Ledig 2003-02-18 – 2003-08-25
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-02-19 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

industriella utvecklingscentra

Skriftlig fråga 1998/99:580 av Beiming, Cinnika (s)

Fråga 1998/99:580 av Cinnika Beiming s till statsrådet Mona Sahlin om industriella utvecklingscentra den 28 april Att skapa nätverk mellan företag blir viktigt för att höja kompetensen och nödvändigt för att företagen skall kunna överleva i det internationella perspektivet. Exempel på sådant nätverk är de s.k. industriella

Inlämnad: 1999-04-28 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

försöksverksamheten med lokal samverkan

Skriftlig fråga 1998/99:158 av Beiming, Cinnika (s)

Fråga 1998/99:158 av Cinnika Beiming s till näringsministern om försöksverksamheten med lokal samverkan den 4 december Försöksverksamhet med lokal samverkan påbörjades 1996 i ett antal kommuner. Syftet var att finna former för en ökad samverkan inom arbetsmarknadspolitiken mellan arbetsförmedlingarna och kommunerna.

Inlämnad: 1998-12-04 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Lärarförsörjning

Motion 1998/99:Ub452 av Eva Arvidsson och Cinnika Beiming (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub452 av Eva Arvidsson och Cinnika Beiming s Lärarförsörjning Skolans och förskolans viktigaste resurs är lärarna som med goda kunskaper och engagemang dagligen förverkligar de mål som anges i skollagen, läroplaner och kommunala skolplaner. Statens viktigast insatser, utöver att fastställa


Utskottsberedning: -1998/99:UbU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se