Cinnika Beiming (S)

Cinnika Beiming (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-07-16 – 2006-10-02
    • Ledig 2006-01-01 – 2006-07-15
    • Ordinarie 2004-04-15 – 2005-12-31
    • Ledig 2004-01-19 – 2004-04-14
    • Ordinarie 2003-08-26 – 2004-01-18
    • Ledig 2003-02-18 – 2003-08-25
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1997-02-19 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1997-02-27 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

infartsparkeringen vid Södertälje Syd

Skriftlig fråga 2004/05:1145 av Beiming, Cinnika (s)

den 4 mars Fråga 2004/05:1145 av Cinnika Beiming s till statsrådet Ulrica Messing om infartsparkeringen vid Södertälje Syd Ett sätt att öka det kollektiva resandet är att underlätta för resenärerna att kombinera ressätt. För att attrahera människor med långa avstånd till arbetet att byta färdsätt från bil till kollektivtrafiken

Inlämnad: 2005-03-04 Besvarare: Ulrica Messing (S)

pedagogiska kommunala bolag som huvudmän för grundskolan

Skriftlig fråga 2004/05:505 av Beiming, Cinnika (s)

den 3 december Fråga 2004/05:505 av Cinnika Beiming s till statsrådet Ibrahim Baylan om pedagogiska kommunala bolag som huvudmän för grundskolan Det populära vetenskapscentret Tom Tits i Södertälje är ett kommunalt helägt bolag och först och främst ett pedagogiskt projekt. Syftet är att öka intresset för och kunskapen

Inlämnad: 2004-12-03 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

IUC:s framtid

Skriftlig fråga 2003/04:458 av Beiming, Cinnika (s)

den 12 december Fråga 2003/04:458 av Cinnika Beiming s till näringsminister Leif Pagrotsky om IUC:s framtid Industriella utvecklingscentra har funnits sedan 1997 på nio orter i landet. Syftet är att stimulera till utveckling och nya jobb i mindre företag. Den statliga finansieringen fördelas på tre verksamheter: på

Inlämnad: 2003-12-12 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se