Christina Zedell (S)

Christina Zedell (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Undersköterska/ombudsman
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1996-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Försäljning och privatisering av biblioteken

Skriftlig fråga 2010/11:206 av Zedell, Christina (S)

den 22 december Fråga 2010/11:206 Försäljning och privatisering av biblioteken av Christina Zedell S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Nästa höst kan Nacka kommuns sex folkbibliotek drivas i privat regi utan att medborgarna får vare sig insyn eller möjligheter att påverka utbud eller innehåll.

Inlämnad: 2010-12-22 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Södertörns högskola

Motion 2010/11:Ub436 av Carina Moberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub436 av Carina Moberg m.fl. S Södertörns högskola s14073 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Södertörns högskola. Motivering Södertörns högskola inrättades efter ett beslut i riksdagen 1995. Utbyggnaden av den


Utskottsberedning: 2010/11:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub436 av Carina Moberg m.fl. (S) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:Ub436 av Carina Moberg m.fl. (S) (pdf, 137 kB)

Hbt och världen

Motion 2010/11:U317 av Börje Vestlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:U317 av Börje Vestlund m.fl. S Hbt och världen s32056 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett ökat nordiskt samarbete i hbt-frågor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2010/11:SfU6 2010/11:UU10 2010/11:UU13 2010/11:UU15 2010/11:UU2 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:U317 av Börje Vestlund m.fl. (S) (doc, 70 kB) Motion 2010/11:U317 av Börje Vestlund m.fl. (S) (pdf, 200 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se