Christina Tapper Östberg (SD)

Christina Tapper Östberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 261
Titel Arbetsledare/husfru.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.tapper.ostberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-10-20
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 14-18. Ledamot riksdagens valberedning 14-.
  • Föräldrar

    Åkaren Herman Carlsson och köksbiträdet Lisbeth Carlsson, f. Östberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Piteå slutår 88. Husfru, Stockholms Hotell- och Restaurangskola, slutår 92.
  • Anställningar

    Köksbiträde och sjukvårdsbiträde, Luleå kommun 88-91. Sjukvårdsbiträde, Bodens kommun -91. Butiksbiträde, Konsum Lakaträsk, 91-92. Husfru, Berns Salonger Stockholm 93-95. Vårdbiträde, Söderhamns kommun -13. Valorganisatör, Sverigedemokraterna 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hudiksvalls tingsrätt 10-14. Ledamot, Patientskadenämnden 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 10-. Suppleant, kyrkorådet i Mo/Bergvik, Söderala pastorat, Söderhamn 09-13. Ledamot kyrkofullmäktige, Uppsala stift 13-17, Suppleant kyrkomötet 13-17. Sverigedemokraterna Söderhamn valberedning 17-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraternas distriktsstyrelse, Gävleborg 11-16. Ledamot, Sverigedemokraternas partistyrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förlänga övergångsperioden med ett år, till den 30 juni 2020,


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fördela ett mer allmänt ekonomiskt stöd


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. SD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.