Christina Tapper Östberg (SD)

Christina Tapper Östberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 261
Titel Arbetsledare/husfru.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post christina.tapper.ostberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-10-20
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 14-18. Ledamot riksdagens valberedning 14-.
  • Föräldrar

    Åkaren Herman Carlsson och köksbiträdet Lisbeth Carlsson, f. Östberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Piteå slutår 88. Husfru, Stockholms Hotell- och Restaurangskola, slutår 92.
  • Anställningar

    Köksbiträde och sjukvårdsbiträde, Luleå kommun 88-91. Sjukvårdsbiträde, Bodens kommun -91. Butiksbiträde, Konsum Lakaträsk, 91-92. Husfru, Berns Salonger Stockholm 93-95. Vårdbiträde, Söderhamns kommun -13. Valorganisatör, Sverigedemokraterna 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Hudiksvalls tingsrätt 10-14. Ledamot, Patientskadenämnden 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Söderhamn 10-. Suppleant, kyrkorådet i Mo/Bergvik, Söderala pastorat, Söderhamn 09-13. Ledamot kyrkofullmäktige, Uppsala stift 13-17, Suppleant kyrkomötet 13-17. Sverigedemokraterna Söderhamn valberedning 17-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraternas distriktsstyrelse, Gävleborg 11-16. Ledamot, Sverigedemokraternas partistyrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Personalbristen inom hotell- och restaurangbranschen

Skriftlig fråga 2021/22:350 av Christina Tapper Östberg (SD)

Fråga 2021/22:350 Personalbristen inom hotell- och restaurangbranschen av Christina Tapper Östberg SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Hotell och restauranger larmar om personalbrist när Sverige nu har öppnat upp efter pandemin. Trots att arbetslösheten är rekordhög och långtidsarbetslösheten ökar kraftigt så

Inlämnad: 2021-11-09 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2021/22:350 av Christina Tapper Östberg (SD) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2021/22:3899 av Clara Aranda m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3899 av Clara Aranda m.fl. SD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Det är Sverigedemokraternas


Utskottsberedning: 2021/22:SoU1

Motion 2021/22:3899 av Clara Aranda m.fl. (SD) (docx, 104 kB) Motion 2021/22:3899 av Clara Aranda m.fl. (SD) (pdf, 161 kB)

En trygg och rättssäker socialtjänst

Motion 2021/22:3810 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3810 av Linda Lindberg m.fl. SD En trygg och rättssäker socialtjänst Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Barnkonventionen Den viktiga socialsekreterarens roll Arbeta för god arbetsmiljö med ökad kontinuitet och erfarenhet Karriärstege och legitimationskrav


Utskottsberedning: AU JuU UbU 2021/22:CU10 2021/22:SoU11 2021/22:SoU16 2021/22:SoU18 2021/22:SoU19

Motion 2021/22:3810 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 115 kB) Motion 2021/22:3810 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 208 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se