Christina Pettersson (S)

Christina Pettersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel syo-konsulent
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ersättare 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Ersättare 1986-10-10 – 1987-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-10-02 – 2001-05-31
    • Ersättare 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2001-06-01 – 2002-09-30
    • Ersättare 1999-10-01 – 2000-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-10-04
    • Ledamot 1989-10-04 – 1990-10-03
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 – 1988-05-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2001-03-22 – 2002-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1999-10-21 – 2001-03-22
    • Suppleant 1999-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Högre utbildningar i Stockholm

Motion 2001/02:Ub307 av Nikos Papadopoulos och Christina Pettersson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub307 av Nikos Papadopoulos och Christina Pettersson s Högre utbildningar i Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av ökade satsningar på högre utbildningar i Stockholmsregionen. Motivering Erfarenheterna


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Bussäkerhet

Motion 2001/02:T397 av Christina Pettersson och Eva Arvidsson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T397 av Christina Pettersson och Eva Arvidsson s Bussäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om persontransport i buss på motorväg. Motivering När man åker bil finns det lag på att man måste ha säkerhetsbälte på sig.


Utskottsberedning: 2001/02:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Barn i storstad

Motion 2001/02:So403 av Christina Pettersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:So403 av Christina Pettersson m.fl. s Barn i storstad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att särskilt uppmärksamma barnens situation i storstäderna. Motivering I den socialdemokratiska regeringens förslag


Utskottsberedning: 2001/02:SoU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.