Christina Örnebjär(L)

Christina Örnebjär (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Örebro län, plats 196
Titel Lärare
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864576
E-post christina.ornebjar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-20 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2016-01-14 – 2016-09-08
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-04-22 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åldersbedömningar

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V)

Interpellation 2017/18:167 Åldersbedömningar av Christina Höj Larsen (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Åldersbedömningar av ensamkommande barn har varit föremål för debatt under lång tid. Mellan augusti och december 2016 fick 2 713 personer som sökt asyl som ensamkommande barn ett utvisningsbeslut och samtidigt

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:167 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åldersbedömningar

Förmyndarskap i Saudiarabien

Skriftlig fråga 2017/18:223 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:223 Förmyndarskap i Saudiarabien av Christina Örnebjär (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Från 1863 blev kvinnor i Sverige myndiga vid 25 års ålder men blev åter omyndiga om de gifte sig, då med maken som förmyndare. 1921 blev även gifta kvinnor myndiga vid 21 års ålder, samma som männen.

Inlämnad: 2017-11-06 Svarsdatum: 2017-11-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:223 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 81 kB)

Sveriges roll i Europeiska unionen

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) Sveriges roll i Europeiska unionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges roll i EU:s reformarbete och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: TU 2017/18:AU9 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:JuU15 2017/18:KU36 2017/18:KU37 2017/18:KU38 2017/18:NU11 2017/18:SfU15 2017/18:SfU17 2017/18:SoU13 2017/18:UU10 2017/18:UU11

Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (docx, 67 kB) Motion 2017/18:3194 av Jan Björklund m.fl. (L) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.