Christin Hagberg (S)

Christin Hagberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Förbundssekreterare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Ersättare 2012-02-14 – 2012-03-31
    • Ersättare 2011-04-06 – 2011-05-02
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Extra suppleant 2012-02-15 – 2012-03-31
    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-05-02
    • Ledamot 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-09-16
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2012-11-14 – 2012-12-19
    • Extra suppleant 2012-02-15 – 2012-03-31
    • Extra suppleant 2011-04-07 – 2011-05-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2012/13:44 Riksrevisionens rapport om det statliga tandvårdsstödet

Motion 2012/13:So7 av Lena Hallengren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:So7 av Lena Hallengren m.fl. S med anledning av skr. 2012/13:44 Riksrevisionens rapport om det statliga tandvårdsstödet S31003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att följa Riksrevisionens förslag till rekommendation


Utskottsberedning: 2012/13:SoU10
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2012/13:So7 av Lena Hallengren m.fl. (S) (doc, 75 kB) Motion 2012/13:So7 av Lena Hallengren m.fl. (S) (pdf, 197 kB)

med anledning av skr. 2009/10:195 Redovisning av skatteutgifter 2010

Motion 2009/10:Sk14 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk14 av Lars Johansson m.fl. s, v, mp med anledning av skr. 2009/10:195 Redovisning av skatteutgifter 2010 s68006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en restriktiv hållning till selektiva inslag i beskattningen.


Utskottsberedning: 2009/10:SkU37
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Sk14 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp) (doc, 66 kB) Motion 2009/10:Sk14 av Lars Johansson m.fl. (s, v, mp) (pdf, 203 kB)

med anledning av redog. 2009/10:RRS15 Riksrevisionens styrelses redogörelse om jobbskatteavdraget

Motion 2009/10:Sk13 av Lars Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk13 av Lars Johansson m.fl. s med anledning av redog. 2009/10:RRS15 Riksrevisionens styrelses redogörelse om jobbskatteavdraget s43014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Riksrevisionens rekommendationer om


Utskottsberedning: 2009/10:SkU38
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk13 av Lars Johansson m.fl. (s) (doc, 56 kB) Motion 2009/10:Sk13 av Lars Johansson m.fl. (s) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.