Christian Holm Barenfeld (M)

Christian Holm Barenfeld (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Ekonom.
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-11-13 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesutskottet 06-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10,11,12 och 13 och arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 06, socialförsäkringsutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 07, 08, 09 och 10, konstitutions- och utrikesutskottet 07-09 , arbetsmarknadsutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-. Ledamot OSSE-delegationen 10-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 95. Internationella ekonomprogrammet, Högskolan i Karlstad/Karlstads universitet 98-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlstad.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Karlstad. Ordförande, Moderater i utlandet.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: 90-dagarsgarantin
Interpellationsdebatt 2017/18:439 av Christian Holm Barenfeld (M) 10 april 2018 90-dagarsgarantin
Stillbild från Utrikespolitisk debatt: Utrikespolitisk debatt
Utrikespolitisk debatt 14 februari 2018 Utrikespolitisk debatt
Stillbild från Interpellationsdebatt: Väg- och järnvägsinvesteringar
Interpellationsdebatt 2017/18:278 av Christian Holm Barenfeld (M) 13 februari 2018 Väg- och järnvägsinvesteringar
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 8 februari 2018 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: En utvidgning av RUT-avdraget
Interpellationsdebatt 2017/18:327 av Christian Holm Barenfeld (M) 2 februari 2018 En utvidgning av RUT-avdraget

Dokument:

Rätten att starta och driva friskola

Interpellation 2007/08:130 av Holm, Christian (m)

den 8 november Interpellation 2007/08:130 Rätten att starta och driva friskola av Christian Holm m till utbildningsminister Jan Björklund fp Friskolereformen är en av modern tids viktigaste skolpolitiska reformer där friskolan ger alla elever valfrihet att välja en skola som bäst passar dem och deras behov. I vissa

Inlämnad: 2007-11-08 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rätten att starta och driva friskola

Regler för utgrävningskostnader

Interpellation 2007/08:19 av Holm, Christian (m)

den 21 september Interpellation 2007/08:19 Regler för utgrävningskostnader av Christian Holm m till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Kulturminneslagen 1988:950 ska skydda och vårda Sveriges kulturmiljö och ansvaret ska enligt lagen delas av alla. Riksantikvarieämbetet och länsstyrelsen har enligt lagen

Inlämnad: 2007-09-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.