Christer Winbäck (L)

Christer Winbäck (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel it-chef
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2010-10-14 – 2014-09-29
    • Kvittningsperson 2006-10-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2007-10-16 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Europaväg 20

Skriftlig fråga 2012/13:743 av Winbäck, Christer (FP)

den 5 september Fråga 2012/13:743 Europaväg 20 av Christer Winbäck FP till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Europaväg 20 är ett av Sveriges viktigaste godsstråk. Den binder samman Mälardalen och Bergslagen med världen via Göteborgs hamn. Varje dag har fler än 3 000 lastbilschaufförer E20 i Västra Götaland

Inlämnad: 2013-09-05 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Valet i Venezuela

Skriftlig fråga 2012/13:452 av Winbäck, Christer (FP)

den 19 april Fråga 2012/13:452 Valet i Venezuela av Christer Winbäck FP till utrikesminister Carl Bildt M I Venezuela genomfördes ett presidentval den 14 april 2013. Processen före valet har bedömts som orättvis av flera oberoende analytiker. Valet var mycket jämnt. Den venezuelanska valmyndigheten CNE gav den

Inlämnad: 2013-04-19 Besvarare: Carl Bildt (M)

Demokrati, bistånd och rättvisa

Motion 2012/13:U282 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2012/13:U282 av Anita Brodén m.fl. FP Demokrati, bistånd och rättvisa FP817 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att klimatbiståndet till största delen blir additionellt, då vikten av ett stort humanitärt bistånd inte får


Utskottsberedning: 2012/13:UU12 2012/13:UU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:U282 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 62 kB) Motion 2012/13:U282 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 169 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.