Christer Winbäck (L)

Christer Winbäck (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel it-chef
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2010-10-14 – 2014-09-29
    • Kvittningsperson 2006-10-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2007-10-16 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Spårning av personer med hiv

Skriftlig fråga 2008/09:132 av Winbäck, Christer (fp)

den 22 oktober Fråga 2008/09:132 Spårning av personer med hiv av Christer Winbäck fp till statsrådet Maria Larsson kd I tidningen Dagens Medicin den 22 oktober 2008 kan man läsa om Smittskyddsinstitutets ändrade inställning till spårning av personer med hiv som medvetet smittat andra genom oskyddat sexuellt umgänge.

Inlämnad: 2008-10-22 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Utbyggnad av E 20 till motorväg

Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. kd, m, c, fp Utbyggnad av E 20 till motorväg Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska prioritera utbyggnaden av E 20 till motorväg genom hela


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp) (doc, 42 kB) Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp) (pdf, 147 kB)

Djursjukvårdarexamen

Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. c, m, fp, kd Djursjukvårdarexamen c487 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att djursjukvårdarexamen ska vara en treårig yrkesexamen. Motivering I Skaraborg liksom i resten


Utskottsberedning: 2008/09:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 43 kB) Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.