Christer Winbäck (L)

Christer Winbäck (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel it-chef
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2010-10-14 – 2014-09-29
    • Kvittningsperson 2006-10-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2007-10-16 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Konsumentskydd

Skriftlig fråga 2006/07:1502 av Winbäck, Christer (fp)

den 30 juli Fråga 2006/07:1502 Konsumentskydd av Christer Winbäck fp till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Runt om i världen har över 800 000 personbilar från Volvo sålts med ett elektroniskt gasspjäll med ett konstruktionsfel som kan drabbas av problem. När Volvo bytte leverantör 2002 upphörde

Inlämnad: 2007-07-30 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Regelverk kring vägmärken

Skriftlig fråga 2006/07:1496 av Winbäck, Christer (fp)

den 20 juli Fråga 2006/07:1496 Regelverk kring vägmärken av Christer Winbäck fp till statsrådet Åsa Torstensson c Som vägtrafikant exponeras man för av för mycket information under färd. Vägmärken har till syfte att informera om hastighet, varna för faror eller meddela färdriktning till orter och mycket mer. Till

Inlämnad: 2007-07-20 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Åtgärder mot kvacksalveriet

Skriftlig fråga 2006/07:1380 av Winbäck, Christer (fp)

den 15 juni Fråga 2006/07:1380 Åtgärder mot kvacksalveriet av Christer Winbäck fp till socialminister Göran Hägglund kd Sedan en tid tillbaka har frågan om alternativmedicin och kvacksalveri uppmärksammats. Bland annat publicerade Expressen nyligen en artikelserie som visar hur man på flera kliniker för alternativmedicin

Inlämnad: 2007-06-15 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.