Christer Winbäck (L)

Christer Winbäck (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel it-chef
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2010-10-14 – 2014-09-29
    • Kvittningsperson 2006-10-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2007-10-16 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik

Motion 2003/04:T22 av Erling Bager m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:T22 av Erling Bager m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar med ändring av förslag till lag om ändring i körkortslagen 1998:488 att 4 kap. 67 skall ha följande lydelse. 6 Uppsikt under övningskörning


Utskottsberedning: 2004/05:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen ser till att det i framtida avtal för svenskspråkiga kanaler i det markbundna digital-TV-nätet inkluderas ett förbud mot alkoholreklam,


Utskottsberedning: 2004/05:KU11 2004/05:SoU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

rattonykterhet och polisresurser

Skriftlig fråga 2003/04:1345 av Winbäck, Christer (fp)

den 16 juni Fråga 2003/04:1345 av Christer Winbäck fp till justitieminister Thomas Bodström om rattonykterhet och polisresurser Trafiken ska vara en alkoholfri zon och arbetet för nykterhet bakom ratten bör effektiviseras. Den som kör bil eller moped onykter bryter mot trafikbrottslagen och kan dömas för rattfylleri.

Inlämnad: 2004-06-16 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.