Christer Winbäck (L)

Christer Winbäck (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel it-chef
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2010-10-14 – 2014-09-29
    • Kvittningsperson 2006-10-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2007-10-16 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Konsumenters behov av kunskap kring ekonomi, hälsa och hållbart samhälle

Motion 2013/14:Ub416 av Anita Brodén och Christer Winbäck (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub416 av Anita Brodén och Christer Winbäck FP Konsumenters behov av kunskap kring ekonomi, hälsa och hållbart samhälle FP813 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av ekonomi- och konsumentkunskap i yngre åldrar.


Utskottsberedning: 2013/14:UbU11
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:Ub416 av Anita Brodén och Christer Winbäck (FP) (doc, 57 kB) Motion 2013/14:Ub416 av Anita Brodén och Christer Winbäck (FP) (pdf, 158 kB)

Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. FP Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser FP819 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat tillträde till de lokala marknaderna och frihandel på


Utskottsberedning: 2013/14:UU12 2013/14:UU15 2013/14:UU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 67 kB) Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 183 kB)

Stärkt Östersjösamarbete för att rädda vårt innanhav

Motion 2013/14:U251 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:U251 av Anita Brodén m.fl. FP Stärkt Östersjösamarbete för att rädda vårt innanhav FP811 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om samordnade internationella åtgärder för att rädda Östersjön. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2013/14:FöU7 2013/14:UU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:U251 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 60 kB) Motion 2013/14:U251 av Anita Brodén m.fl. (FP) (pdf, 166 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.