Christer Winbäck (L)

Christer Winbäck (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel it-chef
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsperson 2010-10-14 – 2014-09-29
    • Kvittningsperson 2006-10-09 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2007-10-16 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vuxenmobbning

Interpellation 2005/06:422 av Winbäck, Christer (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:422 av Christer Winbäck fp till statsrådet Hans Karlsson s Vuxenmobbning Jag väckte nyligen en skriftlig fråga till arbetslivsministern om vilka åtgärder han avser att vidta för att upprätta en handlingsplan mot vuxenmobbning eller på annat sätt stävja kränkande särbehandling. För

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Vuxenmobbning

Interpellation 2005/06:379 av Winbäck, Christer (fp)

den 2 maj Interpellation 2005/06:379 av Christer Winbäck fp till statsrådet Hans Karlsson s Vuxenmobbning Jag väckte nyligen en skriftlig fråga till arbetslivsministern om vilka åtgärder han avser att vidta för att upprätta en handlingsplan mot vuxenmobbning eller på annat sätt stävja kränkande särbehandling. För

Inlämnad: 2006-05-02 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Stulna registreringsskyltar och trängselskatt

Interpellation 2005/06:160 av Winbäck, Christer (fp)

den 8 december Interpellation 2005/06:160 av Christer Winbäck fp till statsrådet Ulrica Messing s Stulna registreringsskyltar och trängselskatt Enligt en artikel i Aftonbladet den 4 december 2005 finns för närvarande mer än femtusen registreringsskyltar till fordon stulna. Problemet som artikeln pekar på är när dessa

Inlämnad: 2005-12-08 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.