Christer Nylander (L)

Christer Nylander (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 188
Titel Fil.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864654
E-post christer.nylander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2016-06-07 – 2019-06-28 16:29:00
    • Kulturutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2009-09-29 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-09-03 – 2009-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2014-11-04 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-22 – 2014-11-04
    • Suppleant 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Ledamot 2007-10-04 – 2009-09-03
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-09-27
    • Suppleant 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-10-03
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-10-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-21 – 2000-12-20
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2017-10-20
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-06-09 – 2019-09-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 – 2019-09-26
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2018-12-12
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-02-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 00 (ersättare 001121-001220) och 02-. Ledamot finansutskottet 06-07, utbildningsutskottet 07-09 och vice ordförande 14-. Ledamot kulturutskottet 09-10 och vice ordförande 09-13. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13-14. Suppleant justitieutskottet 00, lagutskottet 00, utrikesutskottet 00, skatteutskottet 02-04 och 06-07, utbildningsutskottet 04-07, 09-10 och 13-14 och finansutskottet 07-08 och 14-16 och EU-nämnden 14-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 14- och krigsdelegationen 16-. Suppleant riksbanksfullmäktige 10-14. Gruppledare Liberalerna 16-.
  • Föräldrar

    Sven Persson och Britt Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 87. Statsvetenskap och nationalekonomi 87-91 och litteraturvetenskap 01-02.
  • Anställningar

    Egenföretagare 91-94. Regionchef 94. Politisk sekreterare, Malmö kommun 95-98 och Region Skåne 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Skattemyndigheten i Malmö 03-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kristianstad 98-02. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bättre balans mellan musikplattformar och upphovspersoner

Skriftlig fråga 2017/18:786 av Christer Nylander (L)

Fråga 2017/18:786 Bättre balans mellan musikplattformar och upphovspersoner av Christer Nylander L till Statsrådet Heléne Fritzon S Sverige är en musiknation. Några av de främsta musikskaparna i världen kommer från eller har olika kopplingar till Sverige. En grundläggande förutsättning för att vi ska kunna behålla vår

Inlämnad: 2018-02-15 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:786 av Christer Nylander (L) (pdf, 90 kB)

Basårsutbildningarnas fortlevnad

Skriftlig fråga 2017/18:771 av Christer Nylander (L)

Fråga 2017/18:771 Basårsutbildningarnas fortlevnad av Christer Nylander L till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson S I högskolelagen står det: Högskolorna skall också aktivt främja och bredda rekryteringen till högskolan.I en rapport från 2017 som genomfördes av KTH och Teknikföretagen slås det fast att basårsutbildningar

Inlämnad: 2018-02-12 Svarsdatum: 2018-02-21 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:771 av Christer Nylander (L) (pdf, 87 kB)

Censur och självcensur

Skriftlig fråga 2017/18:573 av Christer Nylander (L)

Fråga 2017/18:573 Censur och självcensur av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Frågan om censur och självcensur är viktig för kulturpolitiken. Konst måste vara fri, och konstnärer måste få känna sig fria. Man måste inte utmana och vara kontroversiell men man måste känna att man

Inlämnad: 2018-01-11 Svarsdatum: 2018-01-24 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:573 av Christer Nylander (L) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se