Christer Engelhardt (S)

Christer Engelhardt (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gotlands län
Titel Diakon/Stiftsdirektor.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-03-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-01-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2015-01-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2014-03-26 – 2015-03-25

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-15. Ledamot socialutskottet 02-14 och näringsutskottet 14-15. Suppleant justitieutskottet 02-06 och 07-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 06 och 08, utbildningsutskottet 06-10 och försvarsutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Jörgen Karlsson och Sonia Hagström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje 85-87. Fritidsledarlinje och församlingsassistentutbildning, Sigtuna folkhögskola. Svenska kyrkans ledarinstitut 91-93. Diakonutbildning, Diakonistiftelsen Samariterhemmet i Uppsala 94. Diakonvigd, Visby domkyrka 94.
  • Anställningar

    Volontär, Svenska kyrkan 87-88. Fritidsledare 90-91. Diakon, Visby domkyrkoförsamling 94-09. Stiftsdirektor, Visby stift 15-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kriminalvårdskommittén 02-05. Ledamot, Kriminalvårdsstyrelsen 03-07, Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén 03-05 och Integritetsskyddskommittén 05-08. Styrelseledamot, Statens institutionsstyrelse (SiS) 07-08. Ledamot, Statens institutionsstyrelses insynsråd 08-15. Revisorssuppleant Systembolaget AB 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gotland 94-15. Ledamot, kommunstyrelsen 95-02. Ledamot, Visby vårdnämnd 95-01, vice ordförande 95-98. Ledamot, social- och omsorgsnämnden, 2:e vice ordförande 02. Kyrkofullmäktig, Visby domkyrkoförsamling 94-05 och 09-15, ordförande 13-15. Stiftsfullmäktig, Visby stift 97-15. Ledamot, stiftsstyrelsen 98-09. Ombud, kyrkomötet 02-06. Ledamot och ordförande, kyrkorådet Visby domkyrkoförsamling 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU Gotland 87-96, ordförande 90-93 och 94-96. Styrelseledamot, Socialdemokratiska ungdomsrörelsens arbetsgivarorganisation 90-97, ordförande 94-97. Styrelseledamot, Visby Socialdemokratiska förening, ordförande 96-03. Kongressombud 97-01. Styrelseledamot, Socialdemokraterna, Gotland 98-03. Styrelseledamot, Svenska Kommunalarbetareförbundet, sektion 1 89-91. Styrelseledamot, Gotlands distrikt av Svenska Kyrkans Unga 97-03, ledamot, förbundsstyrelsen 99-01. Styrelseledamot, Ersta diakoni 08-11. Distriktsordförande, Socialdemokraterna Gotland 10-15. Ledamot, arvodeskommittén Socialdemokraterna 13-. Revisor, Ersta diakoni 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2010/11:SoU5 2 februari 2011 En effektivare narkotika- och dopningslagstiftning m.m.
Debatt om förslag 2010/11:SoU4 1 december 2010 En ny alkohollag
Interpellationsdebatt 2010/11:49 av Lundgren, Elin (S) 23 november 2010 Åtgärder mot stegrande alkoholkonsumtion och påföljande skador

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:142 Ändrad könstillhörighet

Motion 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. (S, V)

Motion till riksdagen 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. S, V med anledning av prop. 2011/12:142 Ändrad könstillhörighet S95003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i lagen 1972:119 om fastställelse av könstillhörighet i vissa fall och i steriliseringslagen 1975:580 fr.o.m. den 1 juli 2012 enligt


Utskottsberedning: 2011/12:SoU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. (S, V) (doc, 75 kB) Motion 2011/12:So9 av Lena Hallengren m.fl. (S, V) (pdf, 216 kB)

Kommersiell näthandel med alkohol

Skriftlig fråga 2011/12:555 av Engelhardt, Christer (S)

den 27 april Fråga 2011/12:555 Kommersiell näthandel med alkohol av Christer Engelhardt S till statsrådet Maria Larsson KD Enskilda individer har i Sverige som en del av EU-rätten rätt att importera öl, vin eller sprit för eget bruk. Men tanken med den möjligheten var aldrig att privata företag skulle göra det

Inlämnad: 2012-04-27 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Matlandsambassadörers uppdrag

Skriftlig fråga 2011/12:388 av Engelhardt, Christer (S)

den 17 februari Fråga 2011/12:388 Matlandsambassadörers uppdrag av Christer Engelhardt S till statsrådet Maria Larsson KD För nästan exakt två år sedan, den 23 februari 2010, utsåg regeringen 26 så kallade matlandsambassadörer från hela landet. Det uttalade syftet var att bidra till att framhäva regionens mat- och

Inlämnad: 2012-02-17 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.