Christer Engelhardt (S)

Christer Engelhardt (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gotlands län
Titel Diakon/Stiftsdirektor.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-03-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-01-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2015-01-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2014-03-26 – 2015-03-25

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-15. Ledamot socialutskottet 02-14 och näringsutskottet 14-15. Suppleant justitieutskottet 02-06 och 07-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 06 och 08, utbildningsutskottet 06-10 och försvarsutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Jörgen Karlsson och Sonia Hagström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje 85-87. Fritidsledarlinje och församlingsassistentutbildning, Sigtuna folkhögskola. Svenska kyrkans ledarinstitut 91-93. Diakonutbildning, Diakonistiftelsen Samariterhemmet i Uppsala 94. Diakonvigd, Visby domkyrka 94.
  • Anställningar

    Volontär, Svenska kyrkan 87-88. Fritidsledare 90-91. Diakon, Visby domkyrkoförsamling 94-09. Stiftsdirektor, Visby stift 15-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kriminalvårdskommittén 02-05. Ledamot, Kriminalvårdsstyrelsen 03-07, Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén 03-05 och Integritetsskyddskommittén 05-08. Styrelseledamot, Statens institutionsstyrelse (SiS) 07-08. Ledamot, Statens institutionsstyrelses insynsråd 08-15. Revisorssuppleant Systembolaget AB 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gotland 94-15. Ledamot, kommunstyrelsen 95-02. Ledamot, Visby vårdnämnd 95-01, vice ordförande 95-98. Ledamot, social- och omsorgsnämnden, 2:e vice ordförande 02. Kyrkofullmäktig, Visby domkyrkoförsamling 94-05 och 09-15, ordförande 13-15. Stiftsfullmäktig, Visby stift 97-15. Ledamot, stiftsstyrelsen 98-09. Ombud, kyrkomötet 02-06. Ledamot och ordförande, kyrkorådet Visby domkyrkoförsamling 10-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU Gotland 87-96, ordförande 90-93 och 94-96. Styrelseledamot, Socialdemokratiska ungdomsrörelsens arbetsgivarorganisation 90-97, ordförande 94-97. Styrelseledamot, Visby Socialdemokratiska förening, ordförande 96-03. Kongressombud 97-01. Styrelseledamot, Socialdemokraterna, Gotland 98-03. Styrelseledamot, Svenska Kommunalarbetareförbundet, sektion 1 89-91. Styrelseledamot, Gotlands distrikt av Svenska Kyrkans Unga 97-03, ledamot, förbundsstyrelsen 99-01. Styrelseledamot, Ersta diakoni 08-11. Distriktsordförande, Socialdemokraterna Gotland 10-15. Ledamot, arvodeskommittén Socialdemokraterna 13-. Revisor, Ersta diakoni 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan

Motion 2008/09:Ub35 av Christer Engelhardt (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub35 av Christer Engelhardt s med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan s3067 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att driva UF-företag inom den nya gymnasieskolan. Motivering


Utskottsberedning: 2009/10:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub35 av Christer Engelhardt (s) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:Ub35 av Christer Engelhardt (s) (pdf, 130 kB)

med anledning av skr. 2008/09:185 En politik för personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning

Motion 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. s, v, mp med anledning av skr. 2008/09:185 En politik för personer med psykisk sjukdom eller psykisk funktionsnedsättning s95003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en långsiktig nationell


Utskottsberedning: 2009/10:SoU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. (s, v, mp) (doc, 70 kB) Motion 2008/09:So21 av Ylva Johansson m.fl. (s, v, mp) (pdf, 226 kB)

med anledning av prop. 2008/09:190 Handel med vissa receptfria läkemedel

Motion 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. s, mp med anledning av prop. 2008/09:190 Handel med vissa receptfria läkemedel s95002 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om tillståndsplikt för detaljhandel med receptfria läkemedel. Riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:SoU25
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp) (doc, 53 kB) Motion 2008/09:So18 av Ylva Johansson m.fl. (s, mp) (pdf, 187 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se