Charlotte Branting (FP)

Charlotte Branting (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel lärare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-12-10 – 1994-10-03
    • Ledig 1991-11-09 – 1991-12-09
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-11-08
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 1992-07-01 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-06-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-06-20 – 1994-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-06-20 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen

Motion 1993/94:A81 av Charlotte Branting m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:A81 av Charlotte Branting m.fl. fp med anledning av prop. 1993/94:209 Den fortsatta reformeringen av arbetslöshetsförsäkringen Det är mycket glädjande att regeringen nu lagt fram en proposition om en allmän och obligatorisk arbetslöshetsförsäkring. Folkpartiet liberalerna har länge arbetat


Utskottsberedning: --1993/94:AU18
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

Motion 1993/94:Ub52 av Stina Gustavsson (c) och Charlotte Branting (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub52 av Stina Gustavsson och Charlotte Branting c, fp med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft I propositionen föreslås att forskningen vid de mindre och medelstora högskolorna förstärks. Detta möjliggörs genom avsättning ur Fond 92-93 till


Utskottsberedning: -1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av skriv. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen

Motion 1993/94:T64 av Karl-Gösta Svenson m.fl. (m, fp, s, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:T64 av Karl-Gösta Svenson m.fl. m, s, fp, c, kds med anledning av skr. 1993/94:170 Investeringsplaner för infrastrukturen I regeringens skrivelse angående investeringsplaner för infrastrukturen har regeringen inte levt upp till sina föresatser när det gäller den framtida utvecklingen i


Utskottsberedning: --1993/94:TU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se