Cecilia Wikström (L)

Cecilia Wikström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-02
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Donationskort i EU

Skriftlig fråga 2007/08:1161 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 25 april Fråga 2007/08:1161 Donationskort i EU av Cecilia Wikström i Uppsala fp till socialminister Göran Hägglund kd Över 40 000 människor väntar på en organdonation i EU och runt tio personer dör varje dag i väntan på rätt organ. Den 22 april antog Europaparlamentet en rapport som föreslår ett frivilligt

Inlämnad: 2008-04-25 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Register för seriebrottslingar

Skriftlig fråga 2007/08:1102 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 16 april Fråga 2007/08:1102 Register för seriebrottslingar av Cecilia Wikström i Uppsala fp till justitieminister Beatrice Ask m Mordet på den tioåriga flickan Engla i Dalarna har påverkat oss alla. Tragedin är nästan ofattbar. När mördaren nu erkänt börjar ytterligare ouppklarade mord och överfall att undersökas

Inlämnad: 2008-04-16 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Malalai Joya och kampen för kvinnors rättigheter i Afghanistan

Skriftlig fråga 2007/08:962 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 14 mars Fråga 2007/08:962 Malalai Joya och kampen för kvinnors rättigheter i Afghanistan av Cecilia Wikström i Uppsala fp till utrikesminister Carl Bildt m 29-åriga Malalai Joya leder kampen för kvinnors och mäns lika rättigheter i Afghanistan trots dödshot och fyra mordförsök. Hon kallas Afghanistans modigaste

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.