Cecilia Wikström (L)

Cecilia Wikström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-02
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utnämning av ny länspolismästare till Uppsala län

Skriftlig fråga 2005/06:1922 av Wikström, Cecilia (fp)

den 14 juli Fråga 2005/06:1922 av Cecilia Wikström fp till justitieminister Thomas Bodström s Utnämning av ny länspolismästare till Uppsala län Alla berörda parter är överens om att Erik Steen, i dag länspolismästare i Västerbotten, bör utnämnas till länspolismästare i Uppsala län. Steen har föreslagits av såväl

Inlämnad: 2006-07-14 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Minskade forskningsintäkter

Skriftlig fråga 2005/06:1881 av Wikström, Cecilia (fp)

den 27 juni Fråga 2005/06:1881 av Cecilia Wikström fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Minskade forskningsintäkter För första gången på ett decennium minskade forskningsintäkterna under 2005, enligt Högskoleverket. Det är intäkter från externa finansiärer som har minskat, det vill säga pengar

Inlämnad: 2006-06-27 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Svenska som nationellt språk i Sverige

Interpellation 2005/06:428 av Wikström, Cecilia (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:428 av Cecilia Wikström fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Svenska som nationellt språk i Sverige Det har gått mer än fem månader sedan riksdagen genom ett kvittningsfel vid voteringen röstade ja till regeringens språkproposition Bästa språket Sedan dess har

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.