Cecilia Wikström (L)

Cecilia Wikström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-02
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

brottslighet vid statliga kasinot

Skriftlig fråga 2004/05:2188 av Wikström, Cecilia (fp)

den 12 september Fråga 2004/05:2188 av Cecilia Wikström fp till justitieminister Thomas Bodström om brottslighet vid statliga kasinot Den senaste tiden har medierna rapporterat om omfattande brottslighet, prostitution, narkotikahandel, personrån, pengatvätt och spelmissbruk vid det statliga kasinot Cosmopol i Stockholm.

Inlämnad: 2005-09-12 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

religionsfriheten i Bangladesh

Skriftlig fråga 2004/05:1926 av Wikström, Cecilia (fp)

den 21 juni Fråga 2004/05:1926 av Cecilia Wikström fp till utrikesminister Laila Freivalds om religionsfriheten i Bangladesh Människorättsorganisationen Human Rights Watch HRW presenterade nyligen en rapport som i detalj beskriver de växande våldshandlingarna mot den muslimska Ahmadiya-sekten i Bangladesh. I januari

Inlämnad: 2005-06-21 Besvarare: Laila Freivalds (S)

med anledning av skr. 2004/05:161 Sveriges politik för global utveckling

Motion 2004/05:U21 av Cecilia Wigström m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:U21 av Cecilia Wigström m.fl. fp med anledning av skr. 2004/05:161 Sveriges politik för global utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utveckling av instrumenten för legitim inblandning gällande kränkningar av


Utskottsberedning: 2005/06:UU15 2005/06:UU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.