Cecilia Wikström (L)

Cecilia Wikström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-02
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

situationen för den politiska oppositionen i Bangladesh

Skriftlig fråga 2003/04:1607 av Wikström, Cecilia (fp)

den 8 september Fråga 2003/04:1607 av Cecilia Wikström fp till utrikesminister Laila Freivalds om situationen för den politiska oppositionen i Bangladesh Det politiska landskapet i Bangladesh karakteriseras av starka motsättningar mellan regering och opposition. Enligt Amnesty International har ett stort antal människor

Inlämnad: 2004-09-08 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Palestinakonferensen i Västra Frölunda

Skriftlig fråga 2003/04:1602 av Wikström, Cecilia (fp)

den 3 september Fråga 2003/04:1602 av Cecilia Wikström fp till statsrådet Carin Jämtin om Palestinakonferensen i Västra Frölunda Den 711 september 2004 planeras en palestinsk solidaritetskonferens att hållas i Västra Frölunda. På konferensen kommer enligt uppgift flygplanskaparen Leila Khaled att tala. Hon var tidigare

Inlämnad: 2004-09-03 Besvarare: Carin Jämtin (S)

EU:s vapenembargo mot Kina

Skriftlig fråga 2003/04:1592 av Wikström, Cecilia (fp)

den 2 september Fråga 2003/04:1592 av Cecilia Wikström fp till utrikesminister Laila Freivalds om EU:s vapenembargo mot Kina Under 2004 väntas EU fatta beslut om huruvida unionens vapenembargo mot Kina ska upphävas eller ej. Detta beslut kommer att få långtgående konsekvenser för Taiwan. Taiwan är en demokrati som

Inlämnad: 2004-09-02 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.