Cecilia Wikström (L)

Cecilia Wikström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-02
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökad andel av biståndet till SRHR

Motion 2008/09:U291 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, fp, c)

Motion till riksdagen 2008/09:U291 av Rosita Runegrund m.fl. kd, fp, c Ökad andel av biståndet till SRHR kd402 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör öka andelen till området sexuell och reproduktiv hälsa och därtill hörande rättigheter


Utskottsberedning: 2008/09:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U291 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, fp, c) (doc, 40 kB) Motion 2008/09:U291 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, fp, c) (pdf, 137 kB)

Tågförbindelser mellan Jämtland och Trondheim

Motion 2008/09:T439 av Cecilia Wikström i Uppsala (fp)

Motion till riksdagen 2008/09:T439 av Cecilia Wikström i Uppsala fp Tågförbindelser mellan Jämtland och Trondheim fp1168 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att påverka den norska regeringen att säkerställa elektrifieringen av järnvägslinjer


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T439 av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) (doc, 37 kB) Motion 2008/09:T439 av Cecilia Wikström i Uppsala (fp) (pdf, 126 kB)

Ensamstående kvinnors rätt till insemination

Motion 2008/09:So534 av Sofia Arkelsten m.fl. (m, fp, c)

Motion till riksdagen 2008/09:So534 av Sofia Arkelsten m.fl. m, fp, c Ensamstående kvinnors rätt till insemination m913 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ensamstående kvinnors rätt till insemination. Motivering Barnlösa ensamstående kvinnor


Utskottsberedning: 2008/09:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So534 av Sofia Arkelsten m.fl. (m, fp, c) (doc, 39 kB) Motion 2008/09:So534 av Sofia Arkelsten m.fl. (m, fp, c) (pdf, 135 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.