Cecilia Wikström (L)

Cecilia Wikström (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län
Titel Präst i Svenska kyrkan
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2009-07-13
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-02
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2009-07-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2009-07-13
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kultursponsring

Interpellation 2007/08:461 av Wikström i Uppsala, Cecilia (fp)

den 5 mars Interpellation 2007/08:461 Kultursponsring av Cecilia Wikström i Uppsala fp till finansminister Anders Borg m Det är med tillfredsställelse jag följt den strida ström av förslag som finansministern lämnat och som tillkommit i syfte att minska utanförskapet och ge människor ökade möjligheter till egenmakt

Inlämnad: 2008-03-05 Besvarare: Anders Borg (M)

Vård i livets slutskede

Interpellation 2006/07:483 av Wikström, Cecilia i Uppsala (fp)

den 20 april Interpellation 2006/07:483 Vård i livets slutskede av Cecilia Wikström i Uppsala fp till socialminister Göran Hägglund kd Vård i livets slutskede palliativ vård ska lindra den smärta, oro, ångest och de andningssvårigheter som människor kan lida av i livets sista timmar eller dagar. Antalet svenskar

Inlämnad: 2007-04-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vård i livets slutskede

Svenska som nationellt språk i Sverige

Interpellation 2005/06:428 av Wikström, Cecilia (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:428 av Cecilia Wikström fp till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky s Svenska som nationellt språk i Sverige Det har gått mer än fem månader sedan riksdagen genom ett kvittningsfel vid voteringen röstade ja till regeringens språkproposition Bästa språket Sedan dess har

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svenska som nationellt språk i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.