Cecilia Malmström (FP)

Cecilia Malmström (FP)

Tidigare statsråd

Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-01-21

    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-01-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den svenska sexlagstiftningen och EU-ordförandeskapet

Interpellation 2007/08:606 av Green, Monica (s)

den 21 april Interpellation 2007/08:606 Den svenska sexlagstiftningen och EU-ordförandeskapet av Monica Green s till statsrådet Cecilia Malmström fp Inom kort är det dags för Sverige att på nytt vara ordförandeland i EU. Det är många angelägna frågor som då kommer upp till behandling men vi måste också ta chansen

Inlämnad: 2008-04-21 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den svenska sexlagstiftningen och EU-ordförandeskapet

EU:s centralisering

Interpellation 2007/08:67 av Andersson, Max (mp)

den 22 oktober Interpellation 2007/08:67 EU:s centralisering av Max Andersson mp till statsrådet Cecilia Malmström fp Under valrörelsen 2006 lovade den borgerliga alliansen att man skulle försöka göra EU smalare och vassare. Detta vallöfte skrevs sedan in i regeringsförklaringen av den 6 oktober 2006 där det sades

Inlämnad: 2007-10-22 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s centralisering

Folkomröstning om EU-konstitutionen

Interpellation 2007/08:26 av Holm, Ulf (mp)

den 27 september Interpellation 2007/08:26 Folkomröstning om EU-konstitutionen av Ulf Holm mp till statsrådet Cecilia Malmström fp Några dagar efter det att EU:s stats- och regeringschefer åkt hem från EU-toppmötet i Bryssel på midsommardagen den 23 juni skrev EU-ministern i Aftonbladet bland annat följande: Med

Inlämnad: 2007-09-27 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Folkomröstning om EU-konstitutionen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se