Cecilia Brinck (M)

Cecilia Brinck (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redaktör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2012/13:KU20 18 juni 2013 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Allmänpolitisk debatt 3 november 2010 Allmänpolitisk debatt

Dokument:

Värnskatten

Motion 2011/12:Sk388 av Isabella Jernbeck m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk388 av Isabella Jernbeck m.fl. M Värnskatten M0138 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om värnskatten. Motivering I en tid som präglas av stor ekonomisk oro i både eurozonen och USA är det av stor vikt att Sverige


Utskottsberedning: 2011/12:SkU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk388 av Isabella Jernbeck m.fl. (M) (doc, 50 kB) Motion 2011/12:Sk388 av Isabella Jernbeck m.fl. (M) (pdf, 139 kB)

Lag om trossamfundet Svenska kyrkan samt församlingstillhörighet

Motion 2011/12:K380 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:K380 av Hans Wallmark m.fl. M Lag om trossamfundet Svenska kyrkan samt församlingstillhörighet M0463 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fri församlingstillhörighet inom Svenska kyrkan och därmed behovet av nödvändiga


Utskottsberedning: 2011/12:KU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:K380 av Hans Wallmark m.fl. (M) (doc, 53 kB) Motion 2011/12:K380 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 165 kB)

Skatteutjämningssystemet

Motion 2011/12:Fi282 av Isabella Jernbeck m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi282 av Isabella Jernbeck m.fl. M Skatteutjämningssystemet M0738 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förändring av skatteutjämningssystemet. Motivering Skatteutjämningssystemet finns för att utjämna skillnader


Utskottsberedning: 2011/12:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi282 av Isabella Jernbeck m.fl. (M) (doc, 50 kB) Motion 2011/12:Fi282 av Isabella Jernbeck m.fl. (M) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.