Cecilia Brinck (M)

Cecilia Brinck (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redaktör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2012/13:KU20 18 juni 2013 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Allmänpolitisk debatt 3 november 2010 Allmänpolitisk debatt

Dokument:

Friare församlingstillhörighet

Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. M Friare församlingstillhörighet m1463 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om friare församlingstillhörighet inom Svenska kyrkan och därmed behovet av nödvändiga lagändringar, exempelvis


Utskottsberedning: 2011/12:KU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M) (doc, 52 kB) Motion 2010/11:K259 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 146 kB)

Skatteutjämningssystemet

Motion 2010/11:Fi235 av Malin Löfsjögård m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi235 av Malin Löfsjögård m.fl. M Skatteutjämningssystemet m1142 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förändring av skatteutjämningssystemet. Motivering Skatteutjämningssystemet finns för att utjämna skillnader i


Utskottsberedning: 2010/11:FiU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi235 av Malin Löfsjögård m.fl. (M) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:Fi235 av Malin Löfsjögård m.fl. (M) (pdf, 134 kB)

Avdrag för uthyrning av andrahandsbostäder

Motion 2010/11:Sk305 av Cecilia Brinck (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk305 av Cecilia Brinck M Avdrag för uthyrning av andrahandsbostäder m1258 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ytterligare se över ökade avdrag för uthyrning av andrahandsbostäder. Motivering I regeringens budget


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk305 av Cecilia Brinck (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:Sk305 av Cecilia Brinck (M) (pdf, 120 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.