Cecilia Brinck (M)

Cecilia Brinck (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redaktör
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2012/13:KU20 18 juni 2013 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Allmänpolitisk debatt 3 november 2010 Allmänpolitisk debatt

Dokument:

Regler för företags sponsring av kultur och idrott

Motion 2010/11:Sk304 av Olof Lavesson och Cecilia Brinck (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk304 av Olof Lavesson och Cecilia Brinck M Regler för företags sponsring av kultur och idrott m1746 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett förändrat och förtydligat regelverk för sponsring av kultur och idrott.


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk304 av Olof Lavesson och Cecilia Brinck (M) (doc, 50 kB) Motion 2010/11:Sk304 av Olof Lavesson och Cecilia Brinck (M) (pdf, 140 kB)

Försäljning av Lernia AB

Motion 2010/11:N293 av Cecilia Brinck (M)

Motion till riksdagen 2010/11:N293 av Cecilia Brinck M Försäljning av Lernia AB m1262 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att sälja Lernia AB. Motivering Lernia är av staten helägt bolag som sysslar med bemanning, coachning, organisationsutveckling


Utskottsberedning: 2010/11:NU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N293 av Cecilia Brinck (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:N293 av Cecilia Brinck (M) (pdf, 122 kB)

Skattefinansierad public service

Motion 2010/11:Kr254 av Cecilia Brinck (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Kr254 av Cecilia Brinck M Skattefinansierad public service m1518 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa en rak skatt för att finansiera SVT, SR och UR i stället för avgifter. Motivering Sedan slutet av 1950


Utskottsberedning: 2010/11:KrU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Kr254 av Cecilia Brinck (M) (doc, 49 kB) Motion 2010/11:Kr254 av Cecilia Brinck (M) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.