Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Hotellchef
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-12-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2014-12-16
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1997-09-22 – 2008-02-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-03-01 – 1996-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-10-19 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2001-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-10-19
    • Suppleant 1997-09-22 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1996-03-06 – 1996-03-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-03-06 – 1996-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1997-09-22 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-12-16
    • Ledamot 2002-10-15 – 2008-02-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-02-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-03-03
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2012-04-18 – 2014-10-03
    • Infrastruktur- och försvarsminister 2012-03-30 – 2012-04-17
    • Statsråd 2010-10-06 – 2012-03-29
    • Försvarsdepartementet

    • Infrastruktur- och försvarsminister 2012-03-30 – 2012-04-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 96 (ersättare 960301-960331) 97-08 och 14. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 98-01 och ordförande 03-06. Ledamot utbildningsutskottet 01-02, trafikutskottet 02, ordförande sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet 03, ordförande arbetsmarknadsutskottet 06-08 och vice ordförande näringsutskottet 14. Suppleant konstitutionsutskottet 96, finansutskottet 96, socialförsäkringsutskottet 97-98, utbildningsutskottet 97-01, miljö- och jordbruksutskottet 01-02 och socialutskottet 02. Ledamot krigsdelegationen 02-08 och 14. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 02-08, 2:e vice ordförande 06-08, vice gruppledare Moderaternas riksdagsgrupp 06-08. Suppleant riksdagens valberedning 03-06, Riksbanksfullmäktige 06-08 och riksdagsstyrelsen 06-08. Statsråd (infrastrukturminister), Näringsdepartementet 101006-141003, tf. försvarsminister, Försvarsdepartementet 120330-120417.
  • Föräldrar

    Gymnastikdirektören, senare generalsekreteraren Åke Elmsäter och arbetsledaren Jane Staffansson.
  • Utbildning

    Högre ekonomisk marknadsföring, RMI-Berghs 87-89.
  • Anställningar

    Ombudsman, MUF, Stockholms län 84-86. Marknadskonsult, Södertälje Kuriren 86-87. Försäljningschef/hotellchef, Södertälje stadshotell 87-94. Oppositionsråd, Södertälje kommun 95-97.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Stiftelsen Institutet för framtidsstudier 99-03 och Stiftelsen Institutet för vatten och luftvårdsforskning 99-02. Ledamot, Jämställdhetsrådet 01-06. Ledamot, Miljöbalkskommittén 00-01 och Stockholmsberedningen 01-06. Ersättare, Riksbanksfullmäktige 06-08. Regeringens förhandlingsman för den fjärde banan på Arlanda 03-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 82-87 och 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 95-98, 2:e vice ordförande 95-98. Ledamot, skolstyrelsen 82-87, bildningsnämnden 92-94 och arvodesnämnden 95-98. Ombud, kommunalförbundet för Stockholms stads och läns regionala frågor 95-98. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden, Stockholms läns landsting 92-94 och folkhälsokommittén 95-97. Finanslandstingsråd, Stockholms läns landsting 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Södertälje och Turinge-Enhörna, ordförande 79-81. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 95, 2:e vice ordförande 97-04, ordförande 08-15. Ledamot, Moderaternas partistyrelse 01-05. Ordförande, Moderatkvinnorna 01-05. Styrelseledamot, Träffpunkt Tälje 95-97 och Tom Tits Experiment 97-04.
  • Litteratur

    Industrins betydelse för ungdomar och Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

biltullar och plan- och bygglagen, PBL

Skriftlig fråga 2002/03:1209 av Elmsäter-Svärd, Catharina (m)

den 2 juli Fråga 2002/03:1209 av Catharina Elmsäter-Svärd m till statsrådet Lars-Erik Lövdén om biltullar och plan- och bygglagen, PBL Enligt plan- och bygglagen PBL 4 kap. 5 ska länsstyrelsen verka för att sådana frågor om användningen av mark- och vattenområden som angår två eller flera kommuner samordnas på ett

Inlämnad: 2003-07-02 Besvarare: Lena Sommestad (S)

med anledning av prop. 2002/03:117 Ett samhälle med giftfria och resurssnåla kretslopp

Motion 2002/03:MJ24 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:MJ24 av Catharina Elmsäter-Svärd m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:117 Ett samhälle med giftfria och resurssnåla kretslopp 1 Sammanfattning Propositionen lämnar dels flera frågor olösta, dels bland annat förslag som inte är riksdagsfrågor. Därtill finns förslag om ytterligare utredningar


Utskottsberedning: 2003/04:MJU4
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition

Motion 2002/03:Fi14 av Bo Lundgren m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Fi14 av Bo Lundgren m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:100 2003 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning 1.1 Starkare statsfinanser, lägre skatter och stramare bidragssystem Moderaternas ekonomiska vårmotion, som är vårt svar på regeringens proposition som presenterades för några


Utskottsberedning: 2002/03:FiU19 2002/03:FiU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.