Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Hotellchef
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-12-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2014-12-16
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1997-09-22 – 2008-02-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-03-01 – 1996-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-10-19 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2001-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-10-19
    • Suppleant 1997-09-22 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1996-03-06 – 1996-03-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-03-06 – 1996-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1997-09-22 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2014-12-16
    • Ledamot 2002-10-15 – 2008-02-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-02-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-03-03
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2012-04-18 – 2014-10-03
    • Infrastruktur- och försvarsminister 2012-03-30 – 2012-04-17
    • Statsråd 2010-10-06 – 2012-03-29
    • Försvarsdepartementet

    • Infrastruktur- och försvarsminister 2012-03-30 – 2012-04-17

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 96 (ersättare 960301-960331) 97-08 och 14. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 98-01 och ordförande 03-06. Ledamot utbildningsutskottet 01-02, trafikutskottet 02, ordförande sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet 03, ordförande arbetsmarknadsutskottet 06-08 och vice ordförande näringsutskottet 14. Suppleant konstitutionsutskottet 96, finansutskottet 96, socialförsäkringsutskottet 97-98, utbildningsutskottet 97-01, miljö- och jordbruksutskottet 01-02 och socialutskottet 02. Ledamot krigsdelegationen 02-08 och 14. Ledamot riksdagsgruppens förtroenderåd 02-08, 2:e vice ordförande 06-08, vice gruppledare Moderaternas riksdagsgrupp 06-08. Suppleant riksdagens valberedning 03-06, Riksbanksfullmäktige 06-08 och riksdagsstyrelsen 06-08. Statsråd (infrastrukturminister), Näringsdepartementet 101006-141003, tf. försvarsminister, Försvarsdepartementet 120330-120417.
  • Föräldrar

    Gymnastikdirektören, senare generalsekreteraren Åke Elmsäter och arbetsledaren Jane Staffansson.
  • Utbildning

    Högre ekonomisk marknadsföring, RMI-Berghs 87-89.
  • Anställningar

    Ombudsman, MUF, Stockholms län 84-86. Marknadskonsult, Södertälje Kuriren 86-87. Försäljningschef/hotellchef, Södertälje stadshotell 87-94. Oppositionsråd, Södertälje kommun 95-97.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Stiftelsen Institutet för framtidsstudier 99-03 och Stiftelsen Institutet för vatten och luftvårdsforskning 99-02. Ledamot, Jämställdhetsrådet 01-06. Ledamot, Miljöbalkskommittén 00-01 och Stockholmsberedningen 01-06. Ersättare, Riksbanksfullmäktige 06-08. Regeringens förhandlingsman för den fjärde banan på Arlanda 03-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 82-87 och 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 95-98, 2:e vice ordförande 95-98. Ledamot, skolstyrelsen 82-87, bildningsnämnden 92-94 och arvodesnämnden 95-98. Ombud, kommunalförbundet för Stockholms stads och läns regionala frågor 95-98. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnden, Stockholms läns landsting 92-94 och folkhälsokommittén 95-97. Finanslandstingsråd, Stockholms läns landsting 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna i Södertälje och Turinge-Enhörna, ordförande 79-81. Styrelseledamot, Moderaterna i Stockholms län 95, 2:e vice ordförande 97-04, ordförande 08-15. Ledamot, Moderaternas partistyrelse 01-05. Ordförande, Moderatkvinnorna 01-05. Styrelseledamot, Träffpunkt Tälje 95-97 och Tom Tits Experiment 97-04.
  • Litteratur

    Industrins betydelse för ungdomar och Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2012/13:507 av Holm, Jens (V) 29 augusti 2013 Förarbevis för vattenskotrar
Interpellationsdebatt 2012/13:499 av Green, Monica (S) 29 augusti 2013 Olagliga godstransporter
Interpellationsdebatt 2012/13:493 av Nylund Watz, Ingela (S) 26 juni 2013 Gnestapendeln
Interpellationsdebatt 2012/13:492 av Ekström, Hans (S) 26 juni 2013 Gnestapendeln

åtgärder för hotade invandrarflickor i Sverige

Skriftlig fråga 2000/01:1611 av Elmsäter-Svärd, Catharina (m)

den 23 augusti Fråga 2000/01:1611 av Catharina Elmsäter-Svärd m till statsrådet Mona Sahlin om åtgärder för hotade invandrarflickor i Sverige I kvällstidningen Expressen den 22 augusti 2001 går statsrådet Mona Sahlin ut med en ursäkt till de invandrarflickor som hotats, misshandlats och mördats i Sverige av sina nära

Inlämnad: 2001-08-23 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

maxistraff på människohandel

Skriftlig fråga 2000/01:1304 av Elmsäter Svärd, Catharina (m)

den 29 maj Fråga 2000/01:1304 av Catharina Elmsäter Svärd m till justitieminister Thomas Bodström om maxistraff på människohandel Justitieministern har under flera tillfällen sagt att han ser handel med kvinnor som en prioriterad fråga under det svenska EU-ordförandeskapet. Regeringen har föreslagit ett lägsta maximistraff

Inlämnad: 2001-05-29 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål - delmål och åtgärdsstrategi

Motion 2000/01:MJ45 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ45 av Jonsson, Göte m med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål delmål och åtgärdsstrategier 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de grundläggande värdena för prioriteringarna i arbetet med att uppnå


Utskottsberedning: -2001/02:MJU3
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se