Cassandra Sundin (SD)

Cassandra Sundin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 108
Titel Statsvetarstuderande.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post cassandra.sundin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-01-26 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-24 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-09-28 – 2022-10-31
    • Ledamot 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-04-08
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14-, näringsutskottet 17-18, utbildningsutskottet 18, civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-17 och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och 17-.
  • Föräldrar

    Fastighetsskötaren Hans Engström och distriktssköterskan Annelie Sundin.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Skvaderns gymnasieskola, Sundsvall, slutår 10. Kurser inom statsvetenskap, sociologi, religionsvetenskap, urfolksstudier, biomedicin och genusvetenskap vid Mittuniversitetet, Umeå universitet, Högskolan i Gävle och Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Personlig assistent, Sundsvall 13. Servitris, Lidens Wärdshus 12-13. Timanställd musiker, Svenska kyrkan 08-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vindkraftens skadeverkningar på landsbygden

Skriftlig fråga 2021/22:1114 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2021/22:1114 Vindkraftens skadeverkningar på landsbygden av Cassandra Sundin SD till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Klyftan mellan stad och land är i dag en stor klassfråga. Ofta ser vi hur landsbygden och dess befolkning får betala priset för städernas idéer och ambitioner. Det gäller bland annat

Inlämnad: 2022-02-17 Svarsdatum: 2022-03-02 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1114 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Det nordiska krissamarbetet

Skriftlig fråga 2021/22:1092 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2021/22:1092 Det nordiska krissamarbetet av Cassandra Sundin SD till Statsrådet Anna Hallberg S Den 8 februari samlades de nordiska samarbetsministrarna digitalt i ett möte där bland annat det nordiska samarbetet kring krisberedskap lyftes. Samarbete finns i dagsläget, men pandemin har påvisat att behovet av utveckling

Inlämnad: 2022-02-15 Svarsdatum: 2022-02-23 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1092 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 92 kB)

Köerna inom barn- och ungdomspsykiatrin

Skriftlig fråga 2021/22:999 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2021/22:999 Köerna inom barn- och ungdomspsykiatrin av Cassandra Sundin SD till Socialminister Lena Hallengren S Köerna har länge varit långa inom barn- och ungdomspsykiatrin. Att få rätt hjälp vid psykisk ohälsa är fundamentalt för ett barns utveckling och bör prioriteras högt i arbetet med en högkvalitativ sjukvård.

Inlämnad: 2022-02-03 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:999 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.