Planerat tekniskt arbete

Under måndag eftermiddag pågår ett planerat tekniskt arbete som innebär att det inte går att använda eller nå riksdagens webbplatser under en kortare stund. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Cassandra Sundin (SD)

Cassandra Sundin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 108
Titel Statsvetarstuderande.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post cassandra.sundin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-01-26 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-24 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-09-28 – 2021-10-31
    • Ledamot 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-04-08
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14-, näringsutskottet 17-18, utbildningsutskottet 18, civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-17 och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och 17-.
  • Föräldrar

    Fastighetsskötaren Hans Engström och distriktssköterskan Annelie Sundin.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Skvaderns gymnasieskola, Sundsvall, slutår 10. Kurser inom statsvetenskap, sociologi, religionsvetenskap, urfolksstudier, biomedicin och genusvetenskap vid Mittuniversitetet, Umeå universitet, Högskolan i Gävle och Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Personlig assistent, Sundsvall 13. Servitris, Lidens Wärdshus 12-13. Timanställd musiker, Svenska kyrkan 08-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kyrkoantikvarisk ersättning

Skriftlig fråga 2020/21:1974 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2020/21:1974 Kyrkoantikvarisk ersättning av Cassandra Sundin SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Många församlingars ekonomier har försämrats på senare år. Medlemsantalet minskar samtidigt som en stor del av församlingarnas underhållskostnader bekostas av medlemmarna. Enligt kulturminneslagen är

Inlämnad: 2021-02-25 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:1974 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Kompensationsstöd till friluftsrörelsen

Skriftlig fråga 2020/21:1751 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2020/21:1751 Kompensationsstöd till friluftsrörelsen av Cassandra Sundin SD till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP I en hemställan till miljö- och klimatminister Isabella Lövin beskriver Svenskt Friluftsliv situationen för landets friluftsorganisationer med anledning av pandemin. Vidare beskrivs de ekonomiska

Inlämnad: 2021-02-10 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:1751 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 77 kB)

Det nordiska samarbetet mot psykisk ohälsa

Skriftlig fråga 2020/21:1750 av Cassandra Sundin (SD)

Fråga 2020/21:1750 Det nordiska samarbetet mot psykisk ohälsa av Cassandra Sundin SD till Socialminister Lena Hallengren S Den 20 september 2017 antog Nordiska rådet en rekommendation om den ökade psykiska ohälsan bland barn och unga i Norden. Rekommendationen innehåller bland annat utvecklade möjligheter för barn och

Inlämnad: 2021-02-10 Svarsdatum: 2021-02-17 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1750 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se