Cassandra Sundin (SD)

Cassandra Sundin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 108
Titel Statsvetarstuderande.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post cassandra.sundin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-30 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-01-26 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-24 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-03-23 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-09-28 – 2021-10-31
    • Ledamot 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-04-08
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14-, näringsutskottet 17-18, utbildningsutskottet 18, civilutskottet 18-, socialutskottet 18-, arbetsmarknadsutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-17 och riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och 17-.
  • Föräldrar

    Fastighetsskötaren Hans Engström och distriktssköterskan Annelie Sundin.
  • Utbildning

    Naturvetenskapsprogrammet, Skvaderns gymnasieskola, Sundsvall, slutår 10. Kurser inom statsvetenskap, sociologi, religionsvetenskap, urfolksstudier, biomedicin och genusvetenskap vid Mittuniversitetet, Umeå universitet, Högskolan i Gävle och Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Personlig assistent, Sundsvall 13. Servitris, Lidens Wärdshus 12-13. Timanställd musiker, Svenska kyrkan 08-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nationellt samiskt forskningscentrum

Motion 2014/15:2901 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2901 av Aron Emilsson m.fl. SD Nationellt samiskt forskningscentrum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheten att inrätta ett nationellt samiskt forskningscentrum. Motivering Forskningen kring samiska


Utskottsberedning: 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2901 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2901 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 67 kB)

Förebyggande arbete för att minska antalet aborter

Motion 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. SD Förebyggande arbete för att minska antalet aborter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillsätta en utredning om de bakomliggande orsakerna till det höga aborttalet i Sverige och


Utskottsberedning: 2014/15:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2608 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Ändrad praxis för sena aborter

Motion 2014/15:2605 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2605 av Julia Kronlid m.fl. SD Ändrad praxis för sena aborter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att livsduglighetskriteriet ska anpassas efter den medicinska utvecklingen genom att det alltid ska finnas minst två


Utskottsberedning: 2014/15:SoU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:2605 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2605 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se