Caroline Nordengrip (SD)

Caroline Nordengrip (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 71
Titel Produktspecialist.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post caroline.nordengrip[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2021-11-26 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-10-20 – 2021-11-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18, ledamot 19. Suppleant trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Björn Andersson och Anna-Stina Andersson, f. Isaksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 99.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bollebygd 14-18 och 18-. Ersättare, regionfullmäktige 14-18. Regionutvecklingsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, SD Sjuhärad 16-17. Ledamot, SD Bollebygd 13-17. Ledamot SD-Kvinnor 17-20.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga – statens arbete med att stärka arméstridskrafterna

Motion 2021/22:4352 av Per Söderlund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4352 av Per Söderlund m.fl. SD med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga statens arbete med att stärka arméstridskrafterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera förbandsproduktion


Utskottsberedning: 2021/22:FöU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4352 av Per Söderlund m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4352 av Per Söderlund m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2021/22:22 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2021/22:4257 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4257 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:22 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör öka satsningarna på humanitärt stöd, vatten, sanitet


Utskottsberedning: 2021/22:UFöU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4257 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4257 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2021/22:10 Fortsatt svenskt deltagande i militär insats för stärkt säkerhet i Mali

Motion 2021/22:4256 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4256 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:10 Fortsatt svenskt deltagande i militär insats för stärkt säkerhet i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avvecklingen av den svenska väpnade styrkan i Task Force Takuba


Utskottsberedning: 2021/22:UFöU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4256 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4256 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.