Carl-Oskar Bohlin (M)

Carl-Oskar Bohlin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865704
E-post carl-oskar.bohlin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2019-02-26 – 2019-05-10
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-05-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-04-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-11-14 – 2014-10-07
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2018-10-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Vice ordförande 2019-02-05 –
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2016-10-26 –
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-14, utbildningsutskottet 10-12, EU-nämnden 13-14 och socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant riksdagens överklagandenämnd 14- och riksdagens valberedning 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2019/20:2721 av Jessika Roswall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2721 av Jessika Roswall m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KU NU SkU 2019/20:FiU25

Motion 2019/20:2721 av Jessika Roswall m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:2721 av Jessika Roswall m.fl. (M) (pdf, 93 kB)

Kommunalt vindkraftsveto

Motion 2019/20:2374 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2374 av Carl-Oskar Bohlin M Kommunalt vindkraftsveto Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det kommunala vindkraftsvetot och tillkännager detta för regeringen. Motivering Oaktat vad man har för åsikt i sak om vindkraftsetableringar framstår


Utskottsberedning: MJU

Motion 2019/20:2374 av Carl-Oskar Bohlin (M) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2374 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 68 kB)

Registertopsning

Motion 2019/20:2383 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2383 av Carl-Oskar Bohlin M Registertopsning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga lagstiftningen om när s.k. registertopsning får genomföras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Polisen har idag möjlighet att under


Utskottsberedning: JuU

Motion 2019/20:2383 av Carl-Oskar Bohlin (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2383 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se