Carl B Hamilton (L)

Carl B Hamilton (L)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Titel Professor
Född år 1946
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post carl-b.hamilton[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Romina Pourmokhtari
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-27 – 2014-09-29
    • Ledig 2004-08-20 – 2004-09-26
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-08-19
    • Ordinarie 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-09 – 1993-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2010-02-09 – 2010-10-04
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-02-09
    • Suppleant 2007-03-13 – 2010-02-05
    • Suppleant 2005-01-18 – 2006-10-02
    • Suppleant 1992-07-01 – 1993-10-20
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-10-25 – 2026-09-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-10-21 – 2010-02-05
    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-11-15 – 2026-09-21
    • Suppleant 2005-03-10 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-11-15 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-11-15 – 2026-09-21
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-24 – 1992-07-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Ordförande 2010-10-13 – 2012-09-20
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-11-13
    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2012-09-26 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2022-10-11 – 2022-10-27
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Suppleant 2008-11-11 – 2010-10-19
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1993-01-21 – 1993-10-20

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Ers 1991- Suppleant i Finansutskottet 91/92-93/94, Lagutskottet 91/92 och Näringsutskottet 92/93-93/94. Ledamot av Finansutskottet 97/98. Suppleant i EG-Sverige-kommittén 92/93-93/94 och EU-nämnden 97/98.
  • Bostadsort

    Täby
  • Utbildning

    Filosofie kandidat vid Lunds universitet. Doctor of Philosophy vid London School of Economics 74. Forskare vid institutet för internationell ekonomi vid Stockholms universitet 74-91. Docent i nationalekonomi vid Stockholms universitet 81. Gästforskare vid Australian National University 82-83. Biträdande chef för institutet för internationell ekonomi vid Stockholms universitet 84-88. Forskare i Östasiens ekonomiska och kulturella utveckling vid humanistisk-samhällsvetenskapliga forskningsrådet 88-91. Politiskt sakkunnig i finansdepartementet 92, statssekreterare 93-94. Professor vid Stockholms universitets centrum för stillahavsasienstudier 92-, chef för Östekonomiska institutet vid handelshögskolan i Stockholm 95-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för stiftelsen Wenner-Gren Center 84-92, Utrikespolitiska institutet 85-, Liberala ekonomklubben, ordf 87-91, och stiftelsen Ja till Europa 90-, vice ordförande 90-. Ledamot av Folkpartiets partistyrelse 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för institutet för internationell ekonomi 84-88, centrum för Stillahavs-Asienforskning 84- och styrelsen för u-landsforskning 85-88. - Ledamot av riksbanksutredningen 92-93, delegationen för infrastrukturinvesteringar 93-94, kommittén för debatt om Europeiska unionens utveckling och framtid inför 2004 års regeringskonferens 01-,
  • Litteratur

    Om nationalekonomi och politik, bl a Europa och Sverige. EG-frågan inför 90-talet (1:a uppl 1987), Understanding the Market Economy (1992, tillsammans med A J Isachsen och Th Gylfason; svensk uppl 1994, Omställning till marknad).
  • Föräldrar

    Överstelöjtnanten Hugo Gustaf Bastiat Hamilton och Ebba Margareta Hegardt

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Stockholm – möjligheternas storstadsregion

Motion 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. L Stockholm möjligheternas storstadsregion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga möjligheten att stärka Stockholmsregionen som möjligheternas tillväxtregion och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2022/23:KU23 2022/23:NU8 2022/23:SoU14

Motion 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. (L) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:1911 av Malin Danielsson m.fl. (L) (pdf, 106 kB)

Terrafem, Roks och statligt stöd

Skriftlig fråga 2013/14:465 av Hamilton, Carl B (FP)

den 7 mars Fråga 2013/14:465 Terrafem, Roks och statligt stöd av Carl B Hamilton FP till statsrådet Maria Arnholm FP I ip-debatt 2013/14:284, den 28/2, sa interpellanten G Fridolin: Socialstyrelsen skriver tydligt i sitt beslut om medel till Roks att Roks inte får ge vidare medel till någon aktör som kan tänkas

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Behovet av en omgående översyn av alkohollagen

Skriftlig fråga 2013/14:122 av Hamilton, Carl B (FP)

den 18 november Fråga 2013/14:122 Behovet av en omgående översyn av alkohollagen av Carl B Hamilton FP till statsrådet Maria Larsson KD Åklagarens beslut att lägga ned förundersökningen rörande City Gross försäljning av alkohol till svenska kunder visar att det är nödvändigt att alkohollagen omgående förtydligas.

Inlämnad: 2013-11-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.