Carin Jämtin (S)

Carin Jämtin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-05-28

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-05-28
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2006-12-21
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Socialdemokraterna

    • Partisekreterare 2011-03-26 – 2016-08-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2017-05-28
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2015-05-05 – 2017-05-28
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 14-. Ledamot utrikesutskottet 06. Suppleant utrikesutskottet 14- och konstitutionsutskottet 15-. Statsråd (biståndsminister), Utrikesdepartementet 020930-061006.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Stockholms universitet 87-89.
  • Anställningar

    Handläggare vid Olof Palmes internationella centrum 96-99 och biståndschef 96-03. Partisekreterare, Socialdemokraterna 11-16.
  • Kommunala uppdrag

    Oppositionsborgarråd och vice/andre vice ordförande, kommunstyrelsen Stockholm 06-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kassör, Socialdemokratiska ungdomsförbundet 92-94. Ordförande, Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer 93-95. Förbundssekreterare, SSU 94-95. Styrelseledamot, Europeiska Socialdemokratiska partiet 04-09. Ledamot, Världsbankens Commision on Growth and Development 06-08.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:312 av Fridolin, Gustav (mp) 4 april 2006 HBT-personer i Polen
Frågestund 23 februari 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2003/04:326 av Björling, Ewa (m) 16 mars 2004 svenskt bistånd

Dokument:

En jämlik skola för alla barn

Motion 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. S En jämlik skola för alla barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de satsningar som regeringen numera gör på läxhjälp bör fortsätta för att ge alla barn och unga jämlika förutsättningar, och detta tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2802 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ungdomars arbetsrättsliga medvetenhet

Motion 2016/17:2732 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2732 av Emanuel Öz m.fl. S Ungdomars arbetsrättsliga medvetenhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att lära ut fackliga rättigheter och regler om anställningsvillkor och anställningsskydd inom ramen för gymnasieskolans samhällskunskapsundervisning


Utskottsberedning: 2016/17:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2732 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2732 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Skolbibliotek

Motion 2016/17:2706 av Emanuel Öz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2706 av Emanuel Öz m.fl. S Skolbibliotek Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ytterligare insatser för att skolbiblioteken bättre ska leva upp till skollagen och bibliotekslagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2706 av Emanuel Öz m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2706 av Emanuel Öz m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.